11/12/2025
![]()
Tre afgørende tendenser på bilmarkedet
Vi står ved udgangen af 2025, og den grundlæggende udvikling på bilmarkedet i årets løb har været, at brugtbilmarkedet igen i år sætter rekord, elbilerne har nærmest komplet overtaget nybilmarkedet, og privatleasing er fortsat efterspurgt, men forbrugerne er blevet vant til slagtilbud, når der skal leases. Vi kigger nærmere på de tre tendenser, og vurderer om de fortsætter næste år.
Elbilerne har overtaget nybilmarkedet.
Med salgsandele på helt op til 90% og endda lidt over, så har elbilen faktuelt overtaget nybilmarkedet. Dieselbiler er det slut med, og det samme gælder plug-in hybriderne. Så er der benzinbilerne, og det lakker ligeledes mod enden for dem. I starten af 2027 træder EU-direktivet ETS2 i kraft, og det medfører, at benzinprisen stiger med 1,55 kroner fra det nuværende prisniveau og diesel bliver 1,68 kroner dyrere. Med den prisfølsomhed, som danske bilkøbere har overfor omkostningerne ved ejerskabet, så vil det accelerere udfasningen af benzinbilerne. Det helt store spørgsmål hvor hurtigt at skiftet til elbiler sker på brugtbilmarkedet. Lad os kigge nærmere på det.
Brugtbilmarkedet sætter rekord i 2025 - fortsætter det i 2026?
Ja, er det korte svar. Årsagen er, at årsagerne til rekordomsætningen ikke ser ud til at ændre sig, og derfor vil brugtbilmarkedet stå stærkt igen i 2026. Der er fortsat nærmest ingen konkurrence fra nybilmarkedet i forhold til forbrugere med et begrænset bilbudget. Jovist - Renault Twingo kommer på markedet i starten af 2026, men den kommer ikke til at koste under 130.000 kroner, og man skal huske på, at omkring hver fjerde danske bilkøber har et bilbudget på mellem 50.000 og 120.000 kroner, så de forbrugere får brugtbilmarkedet for sig selv.
Så er der den øvrige prisudvikling. En af årsagerne til de høje brugtbilsalg i år er væksten i salget af elbiler, og her fortsætter udviklingen i 2026. Der vil fortsat være et massivt overudbud af nærmest nye elbiler ude i Europa, og derfor vil forhandlerne have gode muligheder for at importere bilerne, og sælge dem til de danske bilkøbere, der i stigende grad køber elbiler. Sådan vil det fortsætte i de kommende år.
Og så er der konkurrencen fra privatleasing. Det ser vi nærmere på nu.
Hvordan går det med privatleasing
I årets første ti måneder er andelen af privatleasing af nybilregistreringerne på 23%. Det er stort set på samme niveau som i 2024. Dermed er privatleasing ikke i vækst i Danmark. Og der er ingen udsigt til, at det ændrer sig på kort og mellemlang sigt. Den grundlæggende årsag er, at der er stor usikkerhed om restværdierne på elbiler, og dermed høj risiko ved at have en stor flåde af elbiler kørende, sådan som leasingselskaberne vil have, hvis de øger salget af privatleasingtilbud. Indtil der kommer ro på værditabene på elbiler, så vil dette forhold ikke forandre sig.
Konklusionen.
Nu skal man passe på med at sætte to streger under forudsigelser, når det handler om bilmarkedet i almindelighed og brugtbilmarkedet i særdeleshed. Alligevel ser det ud til, at de ovenstående tendenser i hvert fald vil fortsætte på kort og mellemlang sigt ind i 2027. Og på den baggrund, så kan vi konkludere udsigterne for de tre tendenser. Det bliver en elbil, og det kan der ikke rokkes ved - også på brugtbilmarkedet Den høje omsætning og de store salg vil fortsætte for brugtbilmarkedet i 2026 - der bliver ikke ændret på de grundlæggende forudsætninger herfor Privatleasing vil fortsat være til stede i Danmark, men udbredelsen bliver hindret af de strukturelle udfordringer i forhold til værditabet for elbilerne.
Jan Lang, december 2025